Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою МСМБ було приємним, цікавим та корисним для вас. Будь ласка, допоможіть нам зробити бібліотеку ще краще, дайте відповідь на декілька питань.
Останнє оновлення: 29.05.2020 р.

Українська вишивка: історія, традиційні орнаменти та стилі

Історія вишивки на теренах України має не одну тисячу років. Особливого ж значення набула в останні кілька століть. Переважно, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, у якій роками збирали посаг. Найбідніша дівчина мала 30-40 сорочок, середнього достатку 50-70 сорочок, а багата – 100 і більше. За повір’ям, сорочку для немовляти мала вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстрині співали пісень і молилися. Вірили, що так сорочка стає оберегом. Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір і її ще ненароджене дитя. У вишивці сакральне значення має все - від ниток, походження тканини до орнаменту, кількості стібків і кольору. Найдавнішою є вишивка білим по білому. Але рукоділлю передувала довга процедура. Нитки вибілювали 3 роки. Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка теж символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Експерти вважають, що український народ намагається закодувати щастя, долю, життя та волю в орнаменті вишиванок.

Сьогодні ж дівчата не повинні вишивати собі вишиванку до весілля – її можна легко придбати. Але традиція вишивати також відроджується.

Саме у відділі мистецтв, що на Повітрофлотському пр., 10. вам запропонують  цікаві книги з вишивки. Ви зможете ознайомитись більш детально з історією вишивки та традиційного українського одягу – вишиванки.

Українська вишивка [Текст] : Найконечніші інформації: Альбом / Зельська, Іванна ; Ред., худ. оф. Д.Зельської-Даревич. - 2-е вид., випр. та доп. - Торонто : Гарморі Прінтед Лімітед, 1981. - 93 с. : іл.
Альбом присвячено мистецтву української вишивки: сорочки для жінок та дівчат, чоловіків та хлопців, узори з Волині та Буковини, примінення вишивки для одягу та для хати
Українська вишивка [Текст] / Кара-Васильєва, Тетяна Валеріївна, Чорноморець, Алла Дмитрівна. - К. : Либiдь, 2002. - 160 с. : iл., фотогр. с.159.
Книга знайомить читача з історією української вишиванки від Х до ХХ століття. Розглядаютья особливості, локальні характеристики вищивки, описуються основні техники шитва, розкриваються символіка рушників та їхнє значення у обряда
Альбом Ксенія Колотило [Текст] : Альбом / Авт.-упоряд. М.Г.Степан; Ред. англ. текс. О.К.Подшибіткіна; Ред. нім. текс. Л.Л.Бованенко; Ред. фр. текс. О.С.Кобушкіна; Вступ. ст. К.Колотило. - К. : Мистецтво, 1991. - 112 с. : іл.
Альбом присвячено творчості вишивальниці родом з Буковини - Ксенії Іванівні Колотило. У її творах розкривається високий художній рівень орнаментального мистецтва гуцульської вишивки, її поліхромність, дивовижна сила декоративного звучання
Ukrrainian Embroideries [Текст] : Catalog / Kutsenko, Maria. - Melbourne : Spectrum Publications, 1977. - 119 с. : іл.
Головним завданням цієї книги є висвітлення та збереження раніше невідомих праць українських майстрів вишивки. На протязі 40 років автор кропітливо збирала виставковий матеріал, переважно в Полтавській області. До данного альбому увійшли найяскравіші та найцікавіші експонати української вишивки
Косміна, О. Ю. Косміна, О. Ю.
Традиційне вбрання українців [Текст] : Науково-популярне видання. Т.2 : Полісся. Карпати / Фотохудож. В.Хмара, В.Машков, О.Іванов. - К. : Балтія-Друк, 2009. - 160 с. : іл., фотогр. - Література: с.135.
Вышиваем крестом: Большая коллекция орнаментов / Ермакова, Светлана. - М. : Мир книги, 2006. - 240 с. : іл. - (Энциклопедия вышивания).
Немає більш давнього мистецтва, ніж мистецтво орнаменту. Те, що сьогодні вважають простим геометричним візерунком, для наших предків було сповнене глибокого змісту, служило оберегом, гарантом довгого і щасливого життя. Багато що є таємничим у цьому світі. Просто прикрасьте орнаментом білизну або одяг, і ваше життя, можливо, зміниться на краще. У книзі велика колекція візерунків, деякі з них прийшли з глибини століть і мають воістину магічну силу. Кожен в цій книзі знайде для себе чимало ідей. 
Народні художні промисли України [Текст] / О. В. Сапура ; Пер. на англ.; Фото Г.Б.Муніна. - К. : Агенство по розповсюдженню друку, 2015. - 256 с. : іл.
У даному виданні розкрито багатство видів та форм народних художніх промислів. З покоління в покоління передавалися таємниці технічної і технологічної майстерності, вдосконалювалися прийоми обробки природних матеріалів
Орел, Лідія Орел, Лідія.
Українські рушники : Історико-культурологічне дослідження. - Львів : Кальварія, 2003. - 230 с. : іл.
Від сивої старовини і до наших днів, в радості й горі рушник став часткою нашого побуту. В народі говорили: «Хата без рушників, що родина без дітей». Рушник можна порівняти хіба що з піснею. Без рушника, як і без пісні, не обходиться народження, одруження і смерть людини. За давнім українським звичаєм у хатах збиралися майстрині. Вони шили, гаптували, вишивали, а під час цієї праці співали пісні. Популярні зараз написи, як-от: “на щастя, на долю”, наші пращури шифрували у знаках орнаментів. Так, вишита восьмикутна зірка означала Бога, Сонце, хвиляста лінія - нескінченність життя, стилізована калина - уособлення дівочої краси, молодості, кохання, виноград - символ благополуччя, квіткові пуп’янки вказували на дітей і продовження роду.
Орнамент Трипiльської культури i українська вишивка XX ст. / Кульчицька, Анна Якiвна. - Львiв : Атлас, 1995. - 119 с. : iл..
Альбом Сабадаш, Михайлина [Текст] : Альбом / Авт.-упор. О.О.Авраменко; Худож. М.М.Єсаулова. - К. : Мистецтво, 1990. - 112 с. : іл.
Альбом присвячено творчості вишивальниці з Коломиї Михайлині Олександрівні Сабадаш. Яскраві вишиванки, сорочки та рушники - творчі доробки майстрині
Альбом присвячено творчості відомого народного майстра з Коломиї Івано-Франківської області Михайлини Олександрівни Сабадаш. Традиційне мистецтво цього краю - вишивка „ низинкою - знайшло в її роботах не тільки продовження, а й творчий розвиток. Сабадаш майстерно володіє й іншими техніками вишивання - гладдю, хрестиком, стебнівкою. В альбомі репродукуються кращі твори майстрині - рушники, сорочки та сукні, серветки, скатертини.
Тайнопис вишивки [Текст] : [Науково-популярне видання] / Чумарна, Марія Іванівна. - Львів : Апріорі, 2008. - 96 с. : іл.
Марія Чумарна - поетеса, прозаїк, педагог, автор досліджень про символіку українських народних казок, календарно-обрядових пісень, дум, про потаємні коди української вишивки. «Тайнопис вишивки» - нова книжка, в якій автор розмірковує про взаємодію людини з Долею через свідоме входження у потік божественних енергій, що творять опікунче коло над земним життям людини. Для найширшого кола читачів.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ