Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою МСМБ було приємним, цікавим та корисним для вас. Будь ласка, допоможіть нам зробити бібліотеку ще краще, дайте відповідь на декілька питань.
Останнє оновлення: 29.05.2020 р.

Татари: Життя поза домом. День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

 

                                          

Сьогодні ми нагадуємо Україні і світу про 18 травня 1944 року – чорний день кримськотатарського народу. Українці підтримують Крим у пам’яті про гірке минуле і в боротьбі за права кримськотатарського народу сьогодні.

Трагічна сторінка з історії цього періоду – депортація кримських татар. Звинувативши цілий народ у співпраці з окупантами і масовому дезертирстві з лав Червоної армії, Сталін видав розпорядження про виселення кримських татар до Узбекистану. Однак справжньою причиною депортації кримських татар стала зачистка тилів перед майбутньою війною з Туреччиною, до якої Радянський Союз ретельно готувався, так як контроль над Босфором і Дарданеллами був ключовою проблемою радянської морської безпеки.

У людей відібрали все - житло i майно, родинні реліквії і фото, релігійні й мистецькі цінності, книги. Народ був позбавлений батьківщини, йому було заборонено опiкуватися власною культурою, мовою, освітою….. Саму назву етносу - «кримські татари» - було вилучено з усіх офіційних документів, включаючи посвідчення на новонароджених та паспорти для дорослих. Такий злочин проти цілого народу є геноцидом.

Трагічна доля кримськотатарського народу, який став жертвою здійснюваного Російсько-совєтською імперією впродовж двох з половиною століть геноциду - з незначними періодами послаблень, хвилює світову спільноту, і є болючою темою для нас, українців.

"Європейський Союз вкотре підтверджує, що не визнає та продовжує засуджувати це порушення міжнародного права. Анексія Криму й досі є прямим викликом міжнародній безпеці. Вона має серйозні наслідки для міжнародного правопорядку, що захищає територіальну цілісність, єдність і суверенітет усіх держав" (заява Високого представника ЄС Жозефа Борреля).

Серед безлічі окремих міфів і сфальсифікованих фактів на світ з’явився так званий міф про «КримНаш», що мав на меті виправдати в очах світу агресивну політику Російської Федерації. Невже Крим – споконвічно російська земля? Чи правда, що кримські татари – геть усі зрадники? Чи дійсно півострів став частиною України незаконно? І чи реально всі кримчани як один проголосували на референдумі за приєднання до Росії?

Ні! Крим — це особливий край, омитий морем і зігрітий сонцем, і здається, що навіть вітер, який не знає кордонів, тут віє по-іншому. Це земля кримськотатарського народу, який, попри всі історичні та політичні реалії, намагається зберегти свою мову, культуру, релігію, світоглядні принципи, творити свою літературу.

Ви переконаєтесь, що наша бібліотека і зараз на передньому краї боротьби проти окупації Криму. Ми не воюємо на фронті, але на фронтах інформаційної війни наші книги діють як зброя. Не втрачають актуальності і сьогодні слова Лесі Українки: «Слово! Моя ти єдиная зброя». Леся теж любила Крим і її рядки досі мобілізують на боротьбу.

Щороку у цей день ми вшановуємо пам’ять жертв цієї злочинної кампанії. Кримчани! Ми з вами!

Грабовський, Сергій Грабовський, Сергій.
Azat Qirim чи колонія Москви? [Текст] : Імперський геноцид і кримськотатарська революція: Науково-популярне видання / Грабовський, Сергій , Лосєв, Ігор. - К. :Видавничий дім "Стилос", 2017. - 120 с. : іл.
Книга кандидатів філософських наук, фахівців з культурології та політичної історії Сергія Грабовського й Ігоря Лосева присвячена трагічній долі кримськотатарського народу, який став жертвою здійснюваного Російсько-совєтською імперією впродовж двох з половиною століть геноциду - з незначними періодами послаблень. Показані й охарактеризовані основні етапи цього геноциду та його наслідки, а разом з тим - кримськотатарське відродження перших декад XX століття, боротьба кримців за свободу, знаковим виявом якої стала Кримськотатарська революція 1917-1918 років.
Автори, один з яких є кримчанином у дев'ятому поколінні, а інший має на півострові родичів і служив два роки там у війську, не тільки на основі писемних джерел, а й на підставі власного досвіду осмислили значний фактичний матеріал, пов'язаний і з історією Криму, і з культурою кримськотатарського народу, і з методами колоніальної політики Росії
Громенко, Сергій Громенко, Сергій.
250 років фальші: Російські міфи історії Криму [Текст] : Науково-популярне видання /  Громенко, Сергій ; Худож. О.А.Гугалова-Мєшкова. - Харків : Фоліо, 2019. -  255 с. : іл. - (Справжня історія).
Анексія Криму, яка викликала найбільшу політичну кризу в Європі з часів Другої світової війни, зумовила й небачений розквіт політичної міфології. 2014 року з безлічі окремих міфів і сфальсифікованих фактів на світ з’явився так званий Міф про «КримНаш», що мав на меті виправдати в очах світу агресивну політику Російської Федерації. Невже Крим – споконвічно російська земля? Чи правда, що кримські татари – геть усі зрадники? Чи дійсно півострів став частиною України незаконно? І чи реально
всі кримчани як один проголосували на референдумі за приєднання до Росії?
Бібліотека кримськотатарської літератури [Текст] : Народна творчість. Казки, легенди, епоси / Упор. С.Кандимова, Н.Умеров; вст. ст. О.Гуменюк. - Львів : Світ, 2012. - 640 с. : іл.
До збірки включено кращі зразки традиційних жанрів кримськотатарської народної творчості – народні казки, історичні легенди, героїчні та лірико-епічні епоси, зібрані упорядниками видання з різних джерел фольклору кримських татар. Тексти подано мовою оригіналу та в перекладі українською мовою, здійсненому сучасними українськими письменниками.
Кримський інжир [Текст] : антологія / укладачі Алім Алієв, Анастасія Левкова. - Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. – 424 с. ISBN 978-617-679-693-0
Крим - це особливий край, омитий морем і зігрітий сонцем, і здається, що навіть вітер, який не знає кордонів, тут віє по-іншому. Це земля кримськотатарського народу, який, попри всі історичні та політичні реалії, намагається зберегти свою мову, культуру, релігію, світоглядні принципи, творити свою літературу. Ця книжка об’єднала найкращі твори учасників першого українсько-кримськотатарського літературного конкурсу «Кримський інжир», що відбувся 2018 року. Поезія і проза, переклади українською і кримськотатарською, що увійшли до антології, дуже різні за жанром, стилем і поетикою, проте Крим – це та спільна тема, що їх об’єднує. У кожному творі своя емоційна тональність: біль і глибокий, як море, смуток, але водночас розуміння того, що можна втратити рідний дім, та головне – не втратити власної й національної ідентичності. Під однією обкладинкою зібрано твори як кримськотатарською, так і українською мовами.
Нажмите здесь, чтобы быстро ответить 
Марков, Євген Марков, Євген.
Нариси Криму. Картини кримського життя, історії та природи [Текст] : Художнє видання / Марков, Євген ; Пер. з рос. С.Іванюка; Під ред. Ю.Олійник, А.Троскота. - К. : Темпора, 2007. - 584 с. : іл.
Анотація: Книга Євгена Маркова вперше вийшла у світ 1872 року, витримала кілька перевидань і стала надзвичайно популярною ще за життя автора. Це подорожні нотатки незаангажованого свідка, що прагне передати нам не лише свої враження від побаченого в Криму середини ХІХ ст., а й відчуття історичної присутності на цій території багатовікової культури Середземномор’я. Спочатку читач разом з автором проїде тогочасною Україною й очима неупередженого росіянина гляне на українське сільське життя, а далі – романтичний і загадковий Крим, одвічна суміш культур – античної, візантійської, татарської, турецької, слов’янської... І все це – осяяне високим білим сонцем, омите солоною чорноморською водою, переповнене пахощами кипарисів і лаванди...
Пропонована книга – перше видання «Кримських нарисів» українською мовою – становитиме інтерес для всіх небайдужих до історії України та Криму
От киммерийцев до крымчаков [Текст] : Народы Крыма с древнейших времен до конца XVIII в. / Под ред. И.Н.Храпунова, А.Г.Герцена. - 4-е изд., стереотип. - Симферополь : Доля, 2007. - 288 с. : ил.
Книга являє собою ряд нарисів про народи, що населяли Кримський півострів з найдавніших часів до кінця XVIII ст. Автори, переважно вчені Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського, в популярній формі розповідають про історію етносів, що проживали і проживають в Криму.
Роздобудько, І.В. Роздобудько, І.В.
Кіно на папері [Текст] : Збірка / Роздобудько, Ірен Віталіївна ; Худож. С.Фесенко. - К. :Нора-Друк, 2016. - 288 с. : іл.
Кіно створюється на папері. І ці «папери» мусять бути такими, аби прочитавши їх, режисер зрозумів: це саме те, про що він хотів говорити зі світом! Кінодраматургія – не спосіб самореалізації, а досить чітка наука, зі своїми законами. Які вони? Як зробити аби ваш сценарій продюсери прочитали в першу чергу?..
В другій частині збірки – літературний синопсис сценарію «Садок вишневий…», котрий був створений в 2008 році, отримав спеціальну відзнаку Всеукраїнського конкурсу «Коронація Слова» в 2011-у і став стрічкою «Поводир» режисера Олеся Саніна у 2013 році.
«Я повернусь!» – сценарій, створений для відомого режисера і актора Ахтема
Сейтаблаєва задовго до анексії Криму. В ньому – епічна історія кримськотатарської дівчини від 1930-х до середини 80-х років. Героїня, всупереч випробуванням долі, все життя мріяла повернутися до рідного Криму. І повернулась. Адже те, про що мрієш – збувається, якщо ти вмієш за це боротися…

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ