Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Татари: Життя поза домом. День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Поділіться цією сторінкою:

 

                                          

Сьогодні ми нагадуємо Україні і світу про 18 травня 1944 року – чорний день кримськотатарського народу. Українці підтримують Крим у пам’яті про гірке минуле і в боротьбі за права кримськотатарського народу сьогодні.

Трагічна сторінка з історії цього періоду – депортація кримських татар. Звинувативши цілий народ у співпраці з окупантами і масовому дезертирстві з лав Червоної армії, Сталін видав розпорядження про виселення кримських татар до Узбекистану. Однак справжньою причиною депортації кримських татар стала зачистка тилів перед майбутньою війною з Туреччиною, до якої Радянський Союз ретельно готувався, так як контроль над Босфором і Дарданеллами був ключовою проблемою радянської морської безпеки.

У людей відібрали все - житло i майно, родинні реліквії і фото, релігійні й мистецькі цінності, книги. Народ був позбавлений батьківщини, йому було заборонено опiкуватися власною культурою, мовою, освітою….. Саму назву етносу - «кримські татари» - було вилучено з усіх офіційних документів, включаючи посвідчення на новонароджених та паспорти для дорослих. Такий злочин проти цілого народу є геноцидом.

Трагічна доля кримськотатарського народу, який став жертвою здійснюваного Російсько-совєтською імперією впродовж двох з половиною століть геноциду - з незначними періодами послаблень, хвилює світову спільноту, і є болючою темою для нас, українців.

"Європейський Союз вкотре підтверджує, що не визнає та продовжує засуджувати це порушення міжнародного права. Анексія Криму й досі є прямим викликом міжнародній безпеці. Вона має серйозні наслідки для міжнародного правопорядку, що захищає територіальну цілісність, єдність і суверенітет усіх держав" (заява Високого представника ЄС Жозефа Борреля).

Серед безлічі окремих міфів і сфальсифікованих фактів на світ з’явився так званий міф про «КримНаш», що мав на меті виправдати в очах світу агресивну політику Російської Федерації. Невже Крим – споконвічно російська земля? Чи правда, що кримські татари – геть усі зрадники? Чи дійсно півострів став частиною України незаконно? І чи реально всі кримчани як один проголосували на референдумі за приєднання до Росії?

Ні! Крим — це особливий край, омитий морем і зігрітий сонцем, і здається, що навіть вітер, який не знає кордонів, тут віє по-іншому. Це земля кримськотатарського народу, який, попри всі історичні та політичні реалії, намагається зберегти свою мову, культуру, релігію, світоглядні принципи, творити свою літературу.

Ви переконаєтесь, що наша бібліотека і зараз на передньому краї боротьби проти окупації Криму. Ми не воюємо на фронті, але на фронтах інформаційної війни наші книги діють як зброя. Не втрачають актуальності і сьогодні слова Лесі Українки: «Слово! Моя ти єдиная зброя». Леся теж любила Крим і її рядки досі мобілізують на боротьбу.

Щороку у цей день ми вшановуємо пам’ять жертв цієї злочинної кампанії. Кримчани! Ми з вами!

Грабовський, Сергій Грабовський, Сергій.
Azat Qirim чи колонія Москви? [Текст] : Імперський геноцид і кримськотатарська революція: Науково-популярне видання / Грабовський, Сергій , Лосєв, Ігор. - К. :Видавничий дім "Стилос", 2017. - 120 с. : іл.
Книга кандидатів філософських наук, фахівців з культурології та політичної історії Сергія Грабовського й Ігоря Лосева присвячена трагічній долі кримськотатарського народу, який став жертвою здійснюваного Російсько-совєтською імперією впродовж двох з половиною століть геноциду - з незначними періодами послаблень. Показані й охарактеризовані основні етапи цього геноциду та його наслідки, а разом з тим - кримськотатарське відродження перших декад XX століття, боротьба кримців за свободу, знаковим виявом якої стала Кримськотатарська революція 1917-1918 років.
Автори, один з яких є кримчанином у дев'ятому поколінні, а інший має на півострові родичів і служив два роки там у війську, не тільки на основі писемних джерел, а й на підставі власного досвіду осмислили значний фактичний матеріал, пов'язаний і з історією Криму, і з культурою кримськотатарського народу, і з методами колоніальної політики Росії
Громенко, Сергій Громенко, Сергій.
250 років фальші: Російські міфи історії Криму [Текст] : Науково-популярне видання /  Громенко, Сергій ; Худож. О.А.Гугалова-Мєшкова. - Харків : Фоліо, 2019. -  255 с. : іл. - (Справжня історія).
Анексія Криму, яка викликала найбільшу політичну кризу в Європі з часів Другої світової війни, зумовила й небачений розквіт політичної міфології. 2014 року з безлічі окремих міфів і сфальсифікованих фактів на світ з’явився так званий Міф про «КримНаш», що мав на меті виправдати в очах світу агресивну політику Російської Федерації. Невже Крим – споконвічно російська земля? Чи правда, що кримські татари – геть усі зрадники? Чи дійсно півострів став частиною України незаконно? І чи реально
всі кримчани як один проголосували на референдумі за приєднання до Росії?
Бібліотека кримськотатарської літератури [Текст] : Народна творчість. Казки, легенди, епоси / Упор. С.Кандимова, Н.Умеров; вст. ст. О.Гуменюк. - Львів : Світ, 2012. - 640 с. : іл.
До збірки включено кращі зразки традиційних жанрів кримськотатарської народної творчості – народні казки, історичні легенди, героїчні та лірико-епічні епоси, зібрані упорядниками видання з різних джерел фольклору кримських татар. Тексти подано мовою оригіналу та в перекладі українською мовою, здійсненому сучасними українськими письменниками.
Кримський інжир [Текст] : антологія / укладачі Алім Алієв, Анастасія Левкова. - Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. – 424 с. ISBN 978-617-679-693-0
Крим - це особливий край, омитий морем і зігрітий сонцем, і здається, що навіть вітер, який не знає кордонів, тут віє по-іншому. Це земля кримськотатарського народу, який, попри всі історичні та політичні реалії, намагається зберегти свою мову, культуру, релігію, світоглядні принципи, творити свою літературу. Ця книжка об’єднала найкращі твори учасників першого українсько-кримськотатарського літературного конкурсу «Кримський інжир», що відбувся 2018 року. Поезія і проза, переклади українською і кримськотатарською, що увійшли до антології, дуже різні за жанром, стилем і поетикою, проте Крим – це та спільна тема, що їх об’єднує. У кожному творі своя емоційна тональність: біль і глибокий, як море, смуток, але водночас розуміння того, що можна втратити рідний дім, та головне – не втратити власної й національної ідентичності. Під однією обкладинкою зібрано твори як кримськотатарською, так і українською мовами.
Нажмите здесь, чтобы быстро ответить 
Марков, Євген Марков, Євген.
Нариси Криму. Картини кримського життя, історії та природи [Текст] : Художнє видання / Марков, Євген ; Пер. з рос. С.Іванюка; Під ред. Ю.Олійник, А.Троскота. - К. : Темпора, 2007. - 584 с. : іл.
Анотація: Книга Євгена Маркова вперше вийшла у світ 1872 року, витримала кілька перевидань і стала надзвичайно популярною ще за життя автора. Це подорожні нотатки незаангажованого свідка, що прагне передати нам не лише свої враження від побаченого в Криму середини ХІХ ст., а й відчуття історичної присутності на цій території багатовікової культури Середземномор’я. Спочатку читач разом з автором проїде тогочасною Україною й очима неупередженого росіянина гляне на українське сільське життя, а далі – романтичний і загадковий Крим, одвічна суміш культур – античної, візантійської, татарської, турецької, слов’янської... І все це – осяяне високим білим сонцем, омите солоною чорноморською водою, переповнене пахощами кипарисів і лаванди...
Пропонована книга – перше видання «Кримських нарисів» українською мовою – становитиме інтерес для всіх небайдужих до історії України та Криму
От киммерийцев до крымчаков [Текст] : Народы Крыма с древнейших времен до конца XVIII в. / Под ред. И.Н.Храпунова, А.Г.Герцена. - 4-е изд., стереотип. - Симферополь : Доля, 2007. - 288 с. : ил.
Книга являє собою ряд нарисів про народи, що населяли Кримський півострів з найдавніших часів до кінця XVIII ст. Автори, переважно вчені Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського, в популярній формі розповідають про історію етносів, що проживали і проживають в Криму.
Роздобудько, І.В. Роздобудько, І.В.
Кіно на папері [Текст] : Збірка / Роздобудько, Ірен Віталіївна ; Худож. С.Фесенко. - К. :Нора-Друк, 2016. - 288 с. : іл.
Кіно створюється на папері. І ці «папери» мусять бути такими, аби прочитавши їх, режисер зрозумів: це саме те, про що він хотів говорити зі світом! Кінодраматургія – не спосіб самореалізації, а досить чітка наука, зі своїми законами. Які вони? Як зробити аби ваш сценарій продюсери прочитали в першу чергу?..
В другій частині збірки – літературний синопсис сценарію «Садок вишневий…», котрий був створений в 2008 році, отримав спеціальну відзнаку Всеукраїнського конкурсу «Коронація Слова» в 2011-у і став стрічкою «Поводир» режисера Олеся Саніна у 2013 році.
«Я повернусь!» – сценарій, створений для відомого режисера і актора Ахтема
Сейтаблаєва задовго до анексії Криму. В ньому – епічна історія кримськотатарської дівчини від 1930-х до середини 80-х років. Героїня, всупереч випробуванням долі, все життя мріяла повернутися до рідного Криму. І повернулась. Адже те, про що мрієш – збувається, якщо ти вмієш за це боротися…

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ